Ceļotāju stāstos par Vidusāziju

Salaspils novada bibliotēka 10. oktobrī plkst. 18.00 aicina uz cikla “Ceļotāju stāsti” kārtējo tikšanos. Šajā reizē bibliotēkā viesosies Diāna Pauna, kura ar dzīvesbiedru Andreju Paunu trīs gadus pavadīja Vidusāzijā. Strādājot Vidusāzijas universitātē, nācās iedzīvoties gan Kirgizstānas pilsētā Narinā, gan Tadžikistānas pilsētā Horugā, tādējādi  ļaujot tuvāk  iepazīt abu vietējo tautu kultūru un paražas.  Tikšanās reizē Diāna Pauna īpašu uzmanību pievērsīs ceļojumam pa tā saucamo Pamira lielceļu no Dušanbe uz Horogu. Tas ir 595 kilometru garš  un ir  viens no mūsdienu ceļotāju iekārotākajiem maršrutiem. Marko Polo laikā tas kalpoja kā Zīda ceļš, bet padomju laikā kā militārs ceļš. Pamira lielceļš ir otrais garākais kalnu lielceļš pasaulē un arī ierindojas bīstamāko ceļu sarakstā. Ceļš uz Horogu ved caur autonomo Kalnu Bakšanas apgabalu, kas ir lielākais Tadžikistānā (45 % no valsts teritorijas), bet tajā dzīvo tikai 2% valsts iedzīvotāju, kuri sevi dēvē par pamiriešiem. Horoga ir autonomā Kalnu Badakšanas apgabala administratīvais centrs. Iedzīvotāji runā šugni valodā, kas ir sarunu valoda bez oficiālas rakstības.  Viņi pārsteidz ar patriotismu izdzīvot ļoti askētiskos apstākļos burtiski “uz akmeņiem” un saglabāt savas tradīcijas.

Aicinām visus interesentus doties neklātienes ceļojumā!

Publicēts: 27.09.2024