Literārs pasākums "Sarunas par D. Brauna grāmatu "Da Vinči kods""

2.03.2007 Salaspils novada bibliotēkā notika literārs pasākums – saruna par amerikāņu autora Dena Brauna grāmatu „Da Vinči kods”. Šī pasākuma iniciators un galvenais „runasvīrs” bija Dr.biol., profesors Artūrs Mauriņš. Diemžēl, aicinātais dzejnieks, žurnāla „Kentaurs XXI” galvenais redaktors Leons Briedis nebija varējis ierasties. D. Brauna grāmata „Da Vinči kods” latviski iznākusi jau 2004. gadā, bet joprojām arī mūsu bibliotēkā tā ir viena no vispieprasītākajām grāmatām. Kāpēc tieši šis literārais darbs un nesen arī tāda paša nosaukuma filma kļuvuši par pasaules mēroga sensāciju un nebeidzamu diskusiju avotu? „Šī ir īstā grāmata īstajā laikā vai arī neīstā grāmata nepareizajā laikā – viss atkarīgs no jūsu skatījuma”, tā par grāmatas milzīgo popularitāti saka pats autors. Arī mēs ar prof. A. Mauriņa palīdzību mēģinājām rast atbildes uz sarežģītiem un reizēm pretrunīgiem jautājumiem par reliģiju vēsturi, kristietību un feminismu un absolūtās patiesības iespējamību vai neiespējamību. Tādēļ mūsu saruna izvērtās daudz plašāka, nekā tas sākotnēji bija iecerēts.

Jāpiekrīt viedoklim, ka grāmatas pozitīvais devums ir kaut vai tas, ka sasteigtajā ikdienas ritmā tā mūs ir uzrunājusi un likusi pievērst uzmanību lietām, kas līdz šim nav likušās svarīgas. Autors D. Brauns nekādā ziņā nepretendē uz jaunu, zinātniski pamatotu patiesību atklāšanu, tāpēc romānu arī vajadzētu lasīt kā literāru darbu, baudot aizraujošu sižeta risinājumu un labu tulkojuma valodu. Un literārā pasākuma dalībniekiem šī tikšanās ar profesoru Artūru Mauriņu bija lieliska iespēja uzzināt ko vairāk par gluži reālām, taču parasti neievērotām lietām, kas ietekmē ikviena mūsdienu cilvēka dzīvi.